Evolučná teória pračloveka (prečo vlastne priberáme)

PračlovekTento týždeň som sa stretol s mojím dobrým priateľom, odborníkom v odboroch fyziatria, balneológia, liečebná rehabilitácia, poradenská a pracovná psychológia, s PhDr. Františkom VALÚCHOM z neštátneho zariadenia TREA (viac na www.trea.sk)

Na tomto stretnutí sme diskutovali, akým spôsobom Vám vieme našou spoluprácou pomôcť  v oblastiach regenerácia, motivácia a zdravšie stravovacie návyky.

Ako jeden z našich prvých spoločných krokov, zdieľam článok od PhDr. Františka VALÚCHA:

Evolučná teória pračloveka (prečo vlastne priberáme)

Evoluční psychológovia podporujú teóriu, že súčasný, teda civilizovaný, socializovaný a moderný človek má mnohé dnešné “NEDUHY (nadváha, stres, frustrácie, choroby ap.), preto, lebo vo svojej hlave stále “nosí” mozog pračloveka a jemu vlastnú psychiku. Inými slovami povedané, dnešný človek vytvoril spoločnosť, morálne kódexy, inštitút manželstva, dane, emancipáciu, cirkev, definoval čo je norma a čo nie. Zároveň vyvíja nové technológie, nástroje, jedlá, životné štýly a životné nároky, pretvára prostredie, ovplyvňuje počasie, geneticky modifikuje živočíchy, rastliny a dnes už aj seba samého.

Dnešný človek má však stále tie isté potreby ako pračlovek. Bojuje o prežitie, potrebuje sa množiť, naplniť žalúdok, uhasiť smäd, túži po moci, prenasleduje svoju “korisť” atď. Problém je v tom, že stratégie, ktoré pračlovek používal v praveku sa do dnešnej doby nehodia, lebo nevyhovujú rámcom a normám, ktoré si sám vytvoril. Tak vzniká konflikt v jeho vedomí. Niečo chce, chce to hneď, ale nemôže to mať, lebo, žije v spoločnosti, ktorá by “rýchlu stratégiu” uspokojenia jeho aktuálnej potreby odsúdila a potrestala. Spoločnosť mu káže sebakontrolu, úctivosť, vieru, ohľaduplnosť, skromnosť, rovnosť muža a ženy.

Bohužiaľ, si dnešný človek s týmto psychickým konfliktom nevie poradiť. Často trpí stresom a je frustrovaný, lebo “ON” chce, ale “ON” nemôže, lebo … Evoluční psychológovia vravia, že človek vďaka vede a poznatkom, ktoré objavil, predbehol svoj evolučný vývin. Nie je pripravený na také masívne zmeny za tak krátku dobu ako existuje veda a technika, ktorú dnes poznáme a ktorú dnes všetci používame. V porovnaní s existenciou človeka na zemi ako živočíšneho druhu v zmysle časového obdobia, je obdobie vedy len zlomkom časového úseku celej evolúcie človeka. Z pohľadu evolučných psychológov si ľudská psychika takpovediac ešte nestihla privyknúť a vyvinúť sa z psychiky pračloveka na psychiku moderného ľudstva.

Keď bol pračlovek hladný, musel niečo nájsť, alebo uloviť, či ukradnúť druhému. Keď ho druhý videl, pobili sa o korisť a silnejší prežil. Keď mal pračlovek chuť na sex, chytil “pračlovečicu” a bolo “vymaľované”. Neriešil, že či má pračlovečica záujem, čas, chuť, či žije s iným pračlovekom, alebo či ju náhodou nebolí hlava. Nestaral sa o prípadné alimenty, neplatil dane, nemusel voliť prezidenta a vyberať si medzi dvomi nevyhovujúcimi kandidátmi, nemusel pozerať otravné reklamy, primitívne telenovely, seriály a reality-show. Nemusel študovať a dodržiavať stále sa meniace zákony a policajti mu nemerali rýchlosť, nedávali papuče a pokuty. Neriešil problémy s dedičstvom, so svokrou a ani so zamestnávateľom, nepotreboval peniaze, mobil, tablet, facebook. Neriešil rómsku otázku, hypotéku a ani umelé oplodnenie, rovnoprávnosť homosexuálov, alebo legalizáciu marihuany. Nato aby sme prežili máme geneticky predurčené pudy a inštinkty, ktoré sme od praľudí zdedili. To ostatné sme si vymysleli “MY” sami. My, ľudia moderní a platíme zato značne veľkú daň a tou je stres, frustrácia, obezita, infarkt, mŕtvica, diabetes atď.

Obezita a nadváha ako syndróm pračloveka

Z pohľadu evolučných psychológov existujú dva koncepty tohto syndrómu. Prvý hovorí o tom, že vďaka skúsenostiam z praveku Vaše telo nedokáže uveriť, že bude mať pravidelne dostatok potravy. Druhý koncept je založený na predpoklade, že sa Vaše telo stále domnieva, že nato, aby si zabezpečili dostatok potravy, bude musieť vynaložiť obrovské množstvo energie a námahy. Oba koncepty vychádzajú z teórie o existencii mozgu pračloveka v nasej modernej hlave. V praxi to teda znamená, že Vaše telo Vám hovorí, aby ste hodovali veľa a vždy, keď je jedlo v dosahu. Súčasne Vám telo hovorí, aby ste jedli potravu obsahujúcu množstvo kalórií (čiže tuky, cukry ap.), lebo ich telo ľahko premení na potrebnú energiu na prežitie. Naše telo si zo skúseností z praveku pamätá, že bude potrebovať veľa energie, keď bude loviť ďalšie jedlo, alebo bude potrebovať veľa energie nato, keď bude niečo loviť Vaše telo. Z prijatej potravy Vaše telo použije časť získanej energie nato aby prežilo. Zvyšok energie uloží takpovediac “na horšie časy”, na čas, keď budete bez jedla, alebo na energiu pri zvýšenej telesnej aktivite. Keď sa Vaše telo dobre naje, hovorí Vám, aby ste zostali ležať na pohovke, v pohodičke trávili a “konzervovali” nadbytočnú energiu.

Prečo máme veľa tuku?

Jednoducho preto, lebo nie sme “pračlovekovia”, nemusíme loviť potravu, nemusíme za potravou kráčať veľa kilometrov a nikto neloví nás. Chutné jedlá máme nadostač a vždy po ruke. Často sú to sladkosti, chipsy, “fástfúdy”, tučné jedlá ap. Telo tieto jedlá preferuje. Preto nám chutia, alebo nám na ne často prichádza chuť. Z týchto jedál získava naše telo energiu ľahko a rýchlo. Zároveň z neho rýchlo vytvorí tukovú zásobu. Nášmu telu sa to páči a je samé so sebou veľmi spokojné, lebo má našetreného habadej. Problém však je, že mi síce jeme ako praľudia, ale nemusíme vydávať toľko energie. Do práce ideme MHD, alebo vlastným autom. V práci poväčšine sedíme a doma sedíme (poniektorí ležíme) a pozeráme telku, popíjame drink (mnohokrát tiež kalorický)….

A problematika nadváhy, či obezity je na svete ….


 

Milan Dvorščík – moje odporúčanie pre Vás:

Ako z tohto začarovaného kruhu von?

Zdravo žiť = Adekvátny pohyb + Vhodná regenerácia + Správna Motivácia + Lepšie jesť

  • Zaujímajú Vás otázky ohľadom zdravého životného štýlu?
  • Nemáte čas a hľadáte stratenú motiváciu?
  • Premýšľate, akú pohybovú alebo športovú aktivitu si vybrať?
  • Hľadáte vhodnú regeneráciu pre Vás?
  • Potrebujete poradiť v otázkach zníženia hmotnosti alebo ako si zostaviť zdravší a napriek tomu chutný jedálniček?

S týmito a mnohými ďalšími otázkami Vám môžu pomôcť internetové stránky www.zidlho.sk  zamerané na:

Anti-aging  & Zvyšovanie výkonnosti

Preto:

Nabudúce:

TAK ČO MÁM VLASTNE JESŤ? Časť 2. – Zdravý jedálniček so „sedliackym rozumom“

Komentáre